Zapasy żywności i wody na wypadek sytuacji kryzysowych: co wybrać?

Opublikowano: 3 miesiące 2 tygodnie temu Autor: Damian Majewski

Klęski żywiołowe, działania wojenne czy ataki terrorystyczne - to, niestety, tylko część z kryzysowych sytuacji, w jakich możemy się znaleźć. Warto być zatem przygotowanym na różne możliwości, w tym wspomniane sytuacje kryzysowe. W mieszkaniu czy domu dobrze jest znaleźć miejsce na zapasy żywności i wody.

Zapasy żywności i wody na wypadek sytuacji kryzysowych - co wybrać?

[Artykuł sponsorowany]

Co jednak wybrać, aby w razie potrzeby móc szybko z tego skorzystać? Jakie produkty powinny się znaleźć wśród zapasów kompletowanych na niespodziewane okoliczności?


Zapas wody - najważniejszy produkt


Bez wody jesteśmy w stanie przeżyć znacznie krócej niż bez żywności. Z tego względu powinna ona stanowić podstawę kompletowanych zapasów. Należy uwzględnić ilość przynajmniej kilku litrów wody pitnej na każdego domownika.

Woda powinna być szczelnie zapakowana, w opakowaniach, które są trudne do uszkodzenia, odporne na działanie warunków atmosferycznych, a także łatwe do przenoszenia. Nie sprawdzi się woda w szklanych butelkach, ponieważ takie opakowanie jest ciężkie i łatwo je stłuc. Niepolecana jest również woda butelkowana, ponieważ opakowania z tworzyw nie są odporne na warunki atmosferyczne.

Najlepiej sprawdzają się specjalnie pakowane zapasy wody, np. w saszetkach. Dostępne w porcjach o różnych pojemnościach. Co najważniejsze jednak, odporne na niskie i wysokie temperatury, promieniowanie słoneczne czy działanie innych czynników zewnętrznych.

Porcje wody w saszetkach można znaleźć na stronie https://karaluch.com.pl/.


Zapasy żywności - produkty o długim terminie przydatności do spożycia


W zapasach poza wodą należy uwzględnić żywność. Zaleca się wybieranie żywności długoterminowej. Powinny to być produkty, które są łatwe w przygotowaniu, a ich opakowania gwarantują szczelność i ochronę przed dostępem powietrza, zanieczyszczeń czy insektów.

Dobrze sprawdzą się produkty w puszkach. Do tego owoce liofilizowane, suchary, ciastka czy batony energetyczne. Żywność powinna dostarczać dużej liczby kalorii, aby można było za pomocą niewielkiej objętości posiłku zagwarantować sobie energię.


Pojedyncze produkty czy racje żywnościowe?


Można postawić na samodzielnie skompletowany zestaw, który składa się z zapasów wody i żywności. Inną propozycją są specjalnie opracowane racje żywnościowe. Wyróżnia je bardzo długi termin przydatności do spożycia, nawet kilkanaście czy ponad dwadzieścia lat. Ponadto szczelne opakowania i wysoka kaloryczność.


Przechowywanie - ważny element


Mając już przygotowane zapasy wody i żywności, należy bezwzględnie zadbać o właściwe miejsce do przechowywania. Zapasy powinny być łatwo dostępne, aby można było szybko z nich skorzystać. Ważne jest jednak też to, że nie mogą być one narażone na uszkodzenia, warunki atmosferyczne czy dostęp zwierząt, które przenoszą rozmaite drobnoustroje chorobotwórcze.

Przygotowane zapasy mogą się przydać w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Co jakiś czas warto sprawdzić termin przydatności zawartych w nich produktów, a także szczelność opakowań. Stworzenie takiego zestawu nie jest trudne i nie wymaga dużych nakładów finansowych, za to pozwala - mówiąc kolokwialnie - spać spokojnie.