Niemcy szukają opiekunek dla swoich bliskich w podeszłym wieku. Korzystają w tym celu z pomocy polskich agencji rekrutujących (opieka Niemcy). Kobiety znające język niemiecki i poszukujące pracy w opiece nad osobami starszymi, mają możliwość otrzymania legalnej pracy na bardzo dobrych warunkach. Za miesiąc rzetelnej i troskliwej opieki nad seniorem oraz pomoc w codziennych obowiązkach, kobiety otrzymują nawet 5000 zł. Jeśli ich współpraca z agencją wyniesie co najmniej 3 miesiące, to zwracane są im także koszty dojazdów do Niemiec.

Każda kobieta otrzymuje przed wyjazdem kartę EKUZ, dzięki której nie ponosi żadnych kosztów ewentualnej opieki lekarskiej podczas swojego pobytu w Niemczech. Ponadto, ma możliwość swobodnego wyboru oferty, najbardziej odpowiadającej jej kwalifikacjom i możliwościom.

Długość wyjazdu także leży w kwestii opiekunki – to ona określa swoją dyspozycyjność. Najczęściej jednak kobiety decydują się na wyjazdy długoterminowe, ponieważ dzięki nim otrzymują dodatkowe, wysokie premie od agencji (praca w Niemczech).